Centrum sdílených služeb Siemens patří mezi nejlepší světovou dvacítku

14.10.2021

Centrum sdílených služeb Siemens Global Business services (GBS) se v globální studii organizace Shared Services & Outsourcing Network (SSON) zařadila mezi dvacet nejlepších poskytovatelů sdílených podnikových služeb na světě. V České republice má GBS centra sdílených služeb v Praze a Ostravě, zaměstnává přes 1 600 zaměstnanců a ročně zpracuje na 13 milionů finančních transakcí. 

 

Organizace SSON globální žebříček nejlepších center sdílených služeb sestavuje jednou ročně. Za rok 2021 byl sestaven podle ukazatelů, prokazující přidanou hodnotu, kterou služby centra zákazníkům přinášejí. Hodnotitelé se zaměřili také na schopnost poskytovat služby v nezměněném rozsahu a kvalitě v období koronavirové pandemie. „Z České republiky poskytujeme podnikové služby organizacím Siemens z celé Evropy,“ vysvětluje Aram Manasyan, ředitel Siemens GBS Česká republika.

„Po celou dobu pandemie jsme dokázali rozsah a kvalitu našich služeb udržet na špičkové úrovni, navíc jsme pro naše zákazníky vyvinuli řadu nových digitalizovaných a robotizovaných služeb,“ uzavřel Manasyan.

Studie hodnotí aktivity v hlavních oblastech sdílených služeb: HR & rozvoj a akvizice talentů, služby mzdové agendy, proces nákupu (Procure-to-Pay), obchodní procesy OTC (Order-to-Cash) a R2R (Record-to-Report) a služební cesty & výdaje. Součástí studie je také hodnocení přirozeného úbytku zaměstnanců a posouzení výsledků v oblastech rozvoje zaměstnanců, technologických inovací a jejich implementace.

 

 Digitalizace sdílených služeb

Centrum sdílených služeb Siemens GBS se zaměřuje na optimalizaci podnikových procesů a stále více i digitální služby s přidanou hodnotou. Jedním z příkladů je digitální platforma „NextGenP2P“ pro zpracování end-to-end procesů od nákupu až po platby, která uživatelům pomáhá zvyšovat efektivitu procesů. Dalším příkladem je Robotics Process Automation (RPA).

Pod pojmem robotizace si většina lidí představí robotizované automatizované výrobní linky, my však dokážeme nejnovější technologie využít pro administrativní procesy jako je automatizovaný objednávkový systém nebo jiné, pro firmy životně důležité, obchodní procesy,“ vysvětluje Aram Manasyan.  „Součástí našeho centra v České republice je organizace Digital Solutions, která robotizovaná řešení vyvíjí společně s centry Siemens GBS v Portugalsku a Indii. Intenzivně spolupracujeme na nových digitálních řešeních, abychom našim zákazníkům zvýšili efektivitu a produktivitu,“ uzavírá Manasyan.

 

Investice do celoživotního vzdělávání a rozvoje zaměstnanců

Digitalizace a nové technologie mění současné procesy a pracovní role v oblasti sdílených služeb. Přináší nové pozice a mění požadavky těch stávajících. Tato transformace už nyní ukazuje posun od tradičních pracovních pozic k budoucím modelům.  „Procházíme zásadním přechodem od transakčních služeb k řešením s přidanou hodnotou,“ vysvětluje Aram Manasyan. „Otvírají se nové možnosti práce, které mají vliv na naše lidi i na zákazníky. Lidé se musí přizpůsobit novým požadavkům, které na trh práce přináší digitalizace. Jde především o nové dovednosti a schopnosti, rozvoj odolnosti, flexibility a agilního myšlení,“ doplňuje Aram Manasyan.

Celoživotní vzdělávání, rozvoj a rekvalifikace zaměstnanců je jednou z hlavních priorit Siemens Global Business Services. „Významně investujeme do našich programů celoživotního vzdělávání, abychom zajistili, že naši lidé dokážou držet tempo s dynamicky se vyvíjejícím trhem práce i do budoucna. Ročně nabízíme více než tisícovku školení a investujeme přibližně 18 mil. Kč do programů na rozvoj zaměstnanců v České republice. To představuje průměrně 42 vzdělávacích hodin na zaměstnance ročně,“ uzavírá Aram Manasyan.

 

Centra sdílených podnikových služeb – důležitý článek české ekonomiky

Dle dat asociace ABSL zaměstnává v současné chvíli sektor sdílených podnikových služeb v České republice na 130 tisíc osob, očekává se, že do roku 2025 dojde k nárůstu na 180 tisíc. Jedná se tak o jeden z nejrychleji rostoucích oborů, který se velikostí přibližuje automobilovému průmyslu a růstu dosahoval i v období koronavirové pandemie.

V roce 2021 tvořila oblast sdílených podnikových služeb asi 5 % HDP České republiky,“ dodává Adam Kiwalski, ředitel úseku Delivery Management a Business Solutions & Services Global Business Services ČR a člen rady asociace ABSL (Association of Business Service Leaders) – přední členské organizace, která zastupuje odvětví podnikových služeb v České republice.

Největší koncentrace firem, které se zaměřují na oblast sdílených podnikových služeb, je v Praze (55 %), Brně (25 %) a Ostravě (10 %). Sektor navíc nabízí velkou míru flexibility, jako jeden z mála má k dispozici částečné úvazky i pozice s flexibilní pracovní dobou, které jsou vhodné pro rodiče na mateřské dovolené nebo všechny, kdo potřebují skloubit práci s dalšími aktivitami.

Společnosti, které se zaměřují na sdílené podnikové služby, lze považovat za průkopníky zavádění automatizace a digitalizace do firemních procesů – více než 80 % z nich již takové služby a řešení nabízí. Zkušeností center sdílených podnikových služeb mohou využít i státní instituce při digitalizaci státní správy.

 

Fotografie ke stažení: https://www.siemens.cz/press/centrum-sdilenych-sluzeb-siemens-patri-mezi-nejlepsi-svetovou-dvacitku

Kontakt pro novináře:

Siemens, s.r.o., Communications

Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594

E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na http://www.siemens.cz, http://siemens130let.cz

 

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na inteligentní infrastrukturu pro budovy a distribuované energetické systémy a na automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Siemens spojuje digitální a reálný svět ve prospěch zákazníků a společnosti. Prostřednictvím společnosti Siemens Mobility, předního dodavatele inteligentních řešení pro železniční a silniční dopravu, pomáhá Siemens utvářet světový trh služeb v osobní a nákladní dopravě. Prostřednictvím svého většinového podílu ve veřejně obchodované akciové společnosti Siemens Healthineers je Siemens také předním světovým dodavatelem lékařských technologií a digitálních zdravotnických služeb. Siemens drží také menšinový podíl ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti distribuce a výroby elektrické energie, a jejíž akcie jsou kótované na burze od 28. září 2020. Ve fiskálním roce 2020, který skončil 30. září 2020, vytvořila skupina Siemens tržby 57.1 miliard EUR a čistý příjem 4,2 miliardy EUR. K 30. září 2020 měla společnost na celém světě kolem 293 000 zaměstnanců. Více informací naleznete na http://www.siemens.com

Share:

On Trend

READ MORE